Anne sayfasında anne ve bebek sağlığı, bebek gelişimi ve bebekler hakkında aradığnıız tüm bilgileri bulabilirsiniz.
RSS

6 Ocak 2010 Çarşamba

Bebek beslenmesi ve mamaların bebek gelişiminde önemi

Bebeklerin sağlıklı yetişmeleri ve gelişmeleri için beslenme tarzı çok önemlidir. Gerekli olan her vitamin ve mineral bebeğe verilmelidir. Bunun için bebek beslenmesi özenle hazırlanmalı ve bebeğin tüm besinlerden alması sağlanmaladır. bebek gelişiminde beslenmenin önemi hem fizyolojik hem de psikolojik açıdan büyüktür. bebek bakımı, hastalıkları, gelişim süreci hakkında her bilgiyi bulabileceğiniz site bebekler.name.tr
Bebekler için sebzeli mama birkaç mama tarifi.
Sebzeli bebek mamaları.
Pırasa ve pirinç çorbası
Küçük bir pırasa iyice yıkanıp ince ince doğranır, kabuğunu soyup patatesi rendeledikten sonra bir yaprak ada¬çayını içine atın yarım litre hafif tuzlu su içinde yaklaşık olarak 20 dakika pişirin. İçine iki kaşık pirinç ekleyiniz ve iyice karıştırınız, 5 dakika kadar daha hafif ateşte pişiri¬niz. Fındık büyüklüğünde tereyağı ya da bir çay kaşığı zeytinyağı ekleyiniz. 6. - 7. aylardan başlayarak verilmesi uygundur.
… ve peynire devam
Havuç püresi
Bir havucu güzelce temizleyiniz, ama rendelemeyiniz ve yarım litre hafif tuzlu suda. yarım saat kadar kısık ateşte pişiriniz. İçine bir kaşık kızarmış ekmek ufalayınız, havuçlar iyice pişince bir kaşık ufalanmış peynir ve bir tatlı kaşığı zeytinyağı ekleyiniz 3. aydan başlayarak verilmesi uygundur.
Nişasta maması
Bir litre hafif tuzlu suda, bir patates, bir havuç ve küçük bir soğanı haşlayınız. Havuç ve patatesi başka bir kaba alıp, iyice eziniz. Üzerine haşlama suyundan 350 gr kadar ekleyiniz ve kısık ateşte 15 dakika karıştırarak kaynatınız, bir kaşık peynir ve bir çay kaşığı zeytinyağı ekleyiniz. 4. aydan başlayarak verilmesi uygundur.

Read Comments

0 yorum:

Yorum Gönder